Od wielu lat nasze przedszkole realizuje Ogólnopolski Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej pn. „Czyste powietrze wokół nas”.

Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

W ostatnim czasie realizowały go „Motylki”.
W grupie przeprowadzono cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej:„Wycieczka– poszukiwanie źródeł dymu”
„Co i dlaczego dymi?”
„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
„Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”
„Jak unikać dymu papierosowego?”

Program miał za zadanie:
Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
Zwiększyć wrażliwość dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

W czasie realizacji programu, „Motylki” poszukiwały różnych źródeł dymu, zwracały też uwagę na intensywność dymu, kolor i zapach. Następnie przelewały swoje spostrzeżenia na papier wykonując prace w małych grupach na temat „Co i dlaczego dymi?”. Kolejno omówiły efekty swoich prac i porównały z plakatem(załącznik do programu). Kolorowały postać „Dinka”- naszego programowego bohatera, projektowały znaczki „zakaz palenia”, wykonywały zadania w specjalnych książeczkach. Ponadto śpiewały piosenkę o „Dinku” i uczestniczyły w różnych zabawach dramowych np. zabawa w kwiaty, podróż pociągiem w towarzystwie czystego i zanieczyszczonego powietrza.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach. W wyniku tych zajęć przedszkolaki usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.

koordynatorka Joanna Cyba